Lakovka ametystová (Laccaria amethystina)

Lakovka ametystová - Foto č. 21935StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Novohradsko
Září 2014


Lakovka ametystová:

Setkat se s ní můžeme téměř v každém lese. Objevuje se pod listnáči i jehličnany, od nížin až po vysokohorský stupeň a nalezneme ji na kyselých i zásaditých lokalitách. Vyrůstá zhruba od července až do konce listopadu.
Vzhledem ke svému fialovému zbarvení a celkovému vzezření v podstatě nezaměnitelná. Poznáme ji podle subtilních plodnic s jemně plstnatými klobouky, ale především podle dlouhých, podélně vláknitých třeňů a tlustých řídkých lupenů, které bývají v dospělosti charakteristicky bíle poprášené.

Poznámka: Mezi fialově zbarvenými houbami, které působí na první pohled “jedovatým“ dojmem, převažují zejména jedlé druhy. Nalezneme mezi nimi sice i několik jedovatých zástupců, jedná se ale většinou o drobné houby. Z masitějších hub se určitě vyhneme pavučinci kozlímu, případně některým palčivým holubinkám.Lakovka ametystová - Fotografie (4):
(Laccaria amethystina)
Foto č. 17716
(Laccaria amethystina)
Foto č. 11929
(Laccaria amethystina)
Foto č. 11790
(Laccaria amethystina)
Foto č. 11788  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.