Křivatec český (Gagea bohemica)

Křivatec český - Foto č. 3629


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Liliovité

Praha, Šárka
13.Březen 2007


Křivatec český:

Vytrvalá, 3-8 cm vysoká bylina s cibulí mělce pod povrchem, z níž vyrůstá lodyha s širokými listeny a květy, které se objevují již v březnu. Přestože kvete, nerozmnožuje se semeny, ale tvorbou vedlejších cibulek. Nitkovité listy slabých, dosud nekvetoucích cibulek okolo hlavní cibule pak připomínají drn trávy s podivně tučnými listy. Roste na slunných skalnatých stráních v mělké kamenité půdě s nedostatkem živin. Sešlap mu nevadí, ale naopak prospívá, neboť rozvolňuje porost konkurenčních bylin. Je to endemit střední Evropy, v Čechách roste v Praze a jejím okolí, na Moravě mezi Brnem a Znojmem. Zvláště chráněný druh – silně ohrožený.


Křivatec český - Fotografie (3):
(Gagea bohemica)
Foto č. 3628
(Gagea bohemica)
Foto č. 3627
(Gagea bohemica)
Foto č. 3626

Křivatec český - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.