kozák dubový (Leccinum crocipodium)

kozák dubový - Foto č. 4134


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Prodašice, okr. Ml.Boleslav, CZ
18.Červenec 2006


kozák dubový:

Kozák dubový patří mezi vzácnější druhy kozáků, takže na některých místech naší země zcela chybí. Vyrůstá v teplejším období, především v prosvětlených listnatých lesích se zastoupením dubu. Setkat se s ním můžeme od konce června do počátku října.

Stručný popis: K nejcharakterističtějším znakům patří žluté rourky a póry, které jsou u ostatních druhů kozáků zbarveny bělavě či šedobělavě. Klobouk 50 – 200 mm, zprvu kulovitý, později téměř plochý, v dospělosti často vrásčitý a políčkovitě rozpraskávající, olivově žlutý nebo okrový.
Třeň 50 – 200 x 10 – 25 mm, obvykle válcovitý, pod kloboukem brázditě rýhovaný, na bázi většinou kořenovitě zúžený, zprvu světle žlutý, později světle okrový až bělavě šedý. Dužnina bělavě žlutá, na řezu fialově červenající a posléze černající.

Možnost záměny: Vzhledem k jeho celkovému zbarvení patří k nezaměnitelným houbám. Houbaři by jej mohli zaměnit jedině za některé jiné druhy kozáků, především za kozák habrový.

Využití: Je stejně jako ostatní druhy kozáků jedlý, zasloužil by si, ale vzhledem k jeho vzácnějšímu výskytu naší ochranu.kozák dubový - Fotografie (5):
(Leccinum crocipodium)
Foto č. 17695
(Leccinum crocipodium)
Foto č. 12073
(Leccinum crocipodium)
Foto č. 12059
(Leccinum crocipodium)
Foto č. 12058
(Leccinum crocipodium)
Foto č. 5298  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.