Kosatec žlutý (Iris pseudacorus)

Kosatec žlutý - Foto č. 27186StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

BylinyBahenní rostliny


čeleď: Kosatcovité

Třeboňsko
Květen 2018


Kosatec žlutý:

Vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých (Iridaceae) vysoká 60-120 cm s typickými bifaciálními (tj. nerozlišenými na líc a rub) mečovitými listy (ve sterilním stavu jsou snadno zaměnitelné za listy puškvorce - lat. Acorus - odtud vědecký název druhu; nejlepším rozlišovacím znakem je zde vůně, která je u puškvorce velmi výrazná a charakteristická) a přímou lodyhou s 4-12 postupně rozkvétajícími velkými žlutými květy; kvete v květnu a červnu. Roste v nížinách a pahorkatinách, vzácně i v podhůří v teplejších oblastech našeho státu na březích stojatých i tekoucích vod, v rákosinách, druhotně i v příkopech podle silnic. Je slabě jedovatý, vyvolává průjmy, někdy krvavé. Přes svou dekorativnost je poměrně hojný a není ohrožen, nepatří tedy mezi druhy zvláště chráněné; starší vyhláškou z r. 1958 chráněn byl, patrně v rámci ochrany celého rodu, jehož ostatní naši zástupci jsou mnohem vzácnější.


Kosatec žlutý - Fotografie (8):
(Iris pseudacorus)
Foto č. 27185
(Iris pseudacorus)
Foto č. 27184
(Iris pseudacorus)
Foto č. 27183
(Iris pseudacorus)
Foto č. 751
(Iris pseudacorus)
Foto č. 1239
(Iris pseudacorus)
Foto č. 1238
(Iris pseudacorus)
Foto č. 1237
(Iris pseudacorus)
Foto č. 11560

Kosatec žlutý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.