klanolístka obecná (Schizophyllum commune)

klanolístka obecná - Foto č. 20104


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
24.Červen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


klanolístka obecná:

Klanolístka obecná představuje zajímavou kosmopolitní houbu, se kterou se můžeme v přírodě setkávat během celého roku. Vyrůstá na odumřelém i živém dřevě listnáčů, vzácně i jehličnanů a objevuje se téměř vždy ve velkých skupinách. Poznáme ji podle drobných bělavých až bělavě šedých klobouků s výrazně chlupatým povrchem a podle šedavých až hnědavě nafialovělých lupenů s podélně rozčísnutým ostřím. Méně zkušení houbaři by mohli klanolístku zaměnit snad jen za měkkouš kadeřavý (Plicaturopsis crispa), který se liší šedobělavým žilnatým rouškem.

Využití: Je nejedlá, přičemž její mycelium je dokonce toxické.

Poznámka: Vytváří spíše jakési žilky nežli lupeny a donedávna byla zařazována mezi nelupenaté houby.klanolístka obecná - Fotografie (3):
(Schizophyllum commune)
Foto č. 18963
(Schizophyllum commune)
Foto č. 17317
(Schizophyllum commune)
Foto č. 11773


klanolístka obecná - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

měkkouš kadeřavý (Plicaturopsis crispa):

Liší se od sebe především spodní částí klobouku. Měkkouš se vyznačuje šedobělavým žilnatým rouškem, zatímco klanolístka rozčísnutými lupeny s dvojitým ostřím.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.