Karbinec evropský (Lycopus europaeus)

Karbinec evropský - Foto č. 6218


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyBahenní rostlinyLesní rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hluchavkovité

Podbořany
5.Srpen 2007


Karbinec evropský:

Vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 20-80 cm s vystoupavou čtverhrannou lodyhou, zpravidla alespoň v horní polovině větvenou; listy vstřícné, křižmostojné, řapíkaté, eliptické, laločnatě zubaté nebo až peřenodílné, zvláště při bázi čepele; listeny, v jejichž paždí vyrůstají květy, jsou tvarem podobné listům, ale méně členěné. Drobné květy jsou nahloučeny v hustých klubkovitých lichopřeslenech; koruna je bílá a na rozdíl od většiny hluchavkovitých není zřetelně dvoupyská, ale téměř pravidelně čtyřcípá: jeden cíp – ten, k němuž se přimyká blizna – představuje horní pysk, ostatní tři jsou laloky dolního pysku; prostřední lalok je o něco větší a karmínově skvrnitý, často je menší počet skvrn i na postranních lalocích. Plody jsou 4 tvrdky na dně neopadavého kalichu. Kvete od července do září. Roste na březích stojatých i tekoucích vod, v rákosinách, mokřadních olšinách a lužních lesích, často i na stanovištích ovlivněných člověkem, jako jsou obnažená rybniční dna, odvodňovací příkopy a zamokřené lesní cesty; u nás roztroušeně až hojně na celém území státu od nížin do nižších horských poloh. Je to léčivka snižující látkovou přeměnu, užívá se při zvýšené činnosti štítné žlázy; má i sedativní účinky, lze ho použít proti bušení srdce a arytmii. Obsahuje černé barvivo, které prý kdysi užívali angličtí cikáni k barvení kůže – odtud anglický název.


Karbinec evropský - Fotografie (6):
(Lycopus europaeus)
Foto č. 6221
(Lycopus europaeus)
Foto č. 6220
(Lycopus europaeus)
Foto č. 6219
(Lycopus europaeus)
Foto č. 6217
(Lycopus europaeus)
Foto č. 6216
(Lycopus europaeus)
Foto č. 6215

Karbinec evropský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.