Jetel rolní (Trifolium arvense)

Jetel rolní - Foto č. 9412


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Bobovité

Chomutov, Kyjice
31.Srpen 2008


Jetel rolní:

Jetel rolní, zvaný též zaječí nebo kočičí, je jednoletá až dvouletá chlupatá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) vysoká 5-30(-40) cm s přímou, obvykle rozestále větvenou, často načervenalou lodyhou; listy trojčetné, dolní záhy zasychající, s lístky eliptickými, celokrajnými nebo na špičce zubatými; květní hlávky vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách v úžlabích listů, zpočátku jsou kulovité, později se prodlužují na válcovitý tvar; květy bělavé nebo světle růžové, malé, při zběžném pohledu unikají pozornosti pod prodlouženými, odstále chlupatými kališními cípy, které výrazně přerůstají korunu; plod je jednosemenný lusk. Kvete od června do října. Roste na slunných suchých stanovištích, jako jsou suché stráně, úhory, skalní osypy, písčiny, okraje komunikací nebo opuštěné kamenolomy, na půdách písčitých, nevápnitých; u nás roztroušeně až hojně na většině území od nížin do podhůří, jen místy (např. v Podkrkonoší, Chřibech a Bílých Karpatech) je vzácný nebo chybí. Je to léčivka se slabými účinky proti kašli, krvácení, průjmu a také nadměrnému pocení nohou.


Jetel rolní - Fotografie (4):
(Trifolium arvense)
Foto č. 29968
(Trifolium arvense)
Foto č. 9414
(Trifolium arvense)
Foto č. 9413
(Trifolium arvense)
Foto č. 9411

Jetel rolní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.