Hvozdík lesní (Dianthus sylvaticus)

Hvozdík lesní - Foto č. 13178


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Hvozdíkovité

Krušné hory, Adolfov
17.Červen 2009


Hvozdík lesní:

Vytrvalá, slabě trsnatá bylina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae) vysoká 30-50 cm; lodyha krátce vystoupavá, lysá; listy vstřícné, přisedlé, čárkovitě kopinaté, stejně dlouhé nebo delší než lodyžní články; květenství nepravidelně vidličnaté, zdánlivě připomínající spíše řídkou latu; květy nevonné, podkališní listénce zdéli 1/3 kalicha, světle zelené, kalich trubkovitý, zelený nebo fialově naběhlý, korunní lístky zubaté, sytě růžovočervené (bohužel ani na mých fotografiích, ani na žádných jiných, které jsem našel na internetu, se nepodařilo vystihnout výraznost jejich barvy), při bázi s tmavší kresbou, ve střední části obvykle vousaté; plod je tobolka. Kvete od července do září. Roste ve světlých lesích a jejich lemech, na lesních světlinách a křovinatých stráních, někdy – zvláště ve vyšších polohách – i na loukách; u nás vzácně, jen v západní polovině Čech (vyskytuje se především v jižní polovině Německa, Čechami prochází jeho východní hranice rozšíření) od pahorkatiny do nižších horských poloh. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi rostliny silně ohrožené (C2), zákonem je chráněn v kategorii druhů ohrožených.


Hvozdík lesní - Fotografie (4):
(Dianthus sylvaticus)
Foto č. 13177
(Dianthus sylvaticus)
Foto č. 13176
(Dianthus sylvaticus)
Foto č. 13175
(Dianthus sylvaticus)
Foto č. 13174

Hvozdík lesní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.