houževnatec přivázlý (Neolentinus adhaerens)

houževnatec přivázlý - Foto č. 18859


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Okolí Sázavy, CZ
9.Březen 2013


houževnatec přivázlý:

Houževnatec přivázlý představuje houbu vyšších poloh, se kterou se můžeme v přírodě setkávat v průběhu celého roku. Vyrůstá obvykle od října do května, ale na některých chladnějších lokalitách dokáže vyrůst i v létě. Objevuje se nehojně až vzácně, většinou ve skupinách na padlých kmenech a větvích jehličnanů, především na jedlích a smrcích.

Popis: Klobouk je 30-70 mm široký, zprvu obvykle klenutý, později plochý až vmáčklý, vzácněji ledvinovitý, v mládí na okraji podvinutý, v dospělosti občas zvlněný, vrostle jemně plstnatý, za vlhka na povrchu od pryskyřičných látek silně lepkavý, bělavě krémový, světle okrový až okrový. Lupeny se střídají s různě dlouhými kratšími mezilupénky, široce sbíhají na třeň, jsou poměrně husté, bělavé až bělavě krémové a vyznačují se lepkavým a podobně jako u ostatních druhů houževnatců charakteristicky zubatým ostřím. Třeň je 20-60 x 5-15 mm velký, obvykle centrální, válcovitý, plný, pevný, na povrchu jemně plstnatý a lepkavý, světle okrový, bělavě nahnědlý, v dospělosti až okrově hnědý. Dužnina je bělavě krémová, tence masitá, houževnatá, s lehce nahořklou až svíravou chutí.
Je to dobře poznatelný druh, který prozradí silně lepkavé plodnice a zajímavý pach dužniny, připomínající odpad z drceného rybízu. Záměna za jiný druh není příliš pravděpodobná.

Využití: Řadíme jej k nejedlým houbám.
houževnatec přivázlý - Fotografie (1):
(Neolentinus adhaerens)
Foto č. 18858  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.