Hlaváček jarní (Adonis vernalis)

Hlaváček jarní - Foto č. 3959


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

České středohoří, vrch Raná
11.Duben 2007


Hlaváček jarní:

Vyrtvalá trsnatá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) vysoká 10-40 cm. Lodyhy jsou přímé, s listy dělenými na husté čárkovité úkrojky, zakončené až 8 cm velkými leskle žlutými květy; kvete od dubna do května. Celá rostlina je prudce jedovatá, obsahuje srdeční glykosidy, takzvané kardenolidy, v minulosti se sbírala jako léčivka. Často se pěstuje jako skalnička. Roste na slunných travnatých stráních, stepích nebo ve světlých šípákových doubravách na bazickém podkladu; v Čechách od Českého krasu přes České středohoří až po střední Polabí, na Moravě jen v nejjižnější části. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy silně ohrožené, zákonem je zvláště chráněn pouze jako druh ohrožený.


Hlaváček jarní - Fotografie (4):
(Adonis vernalis)
Foto č. 10289
(Adonis vernalis)
Foto č. 10288
(Adonis vernalis)
Foto č. 3960
(Adonis vernalis)
Foto č. 3958

Hlaváček jarní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.