helmovka pařezová (Mycena tintinnabulum)

helmovka pařezová - Foto č. 21477


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
4.Únor 2009


helmovka pařezová:

S některými houbami se můžeme v přírodě setkávat i v zimě, přičemž helmovka pařezová je jednou z nich. Roste roztroušeně na tlejících pařezech a padlých kmenech listnáčů, zejména buků, dubů a olší a objevuje se téměř vždy ve velmi početných skupinách, čítajících mnohdy stovky plodniček.

Popis: Klobouk je 5-25 mm široký, zprvu kuželovitý, později široce zvoncovitý až vyklenutý, zřetelně rýhovaný, za vlhka značně slizký, šedohnědý, hnědý až hnědočerný, na okraji světlejší, někdy s nepatrným olivovým nádechem. Lupeny jsou široce připojené, nízké, středně husté, bělavé až bělavě našedlé. Třeň je 15-55 x 1-2 mm velký, válcovitý, tuhý, hladký, za vlhka lepkavý, na bázi opýřený, zprvu obvykle bělavě šedý, později olivově hnědý či okrový. Dužnina je tence masitá, bělavě našedlá, s velmi nepříjemnou svíravě nahořklou chutí a zemitým pachem.
Záměna je možná za jiné podobně vzhlížející helmovky, ale vzhledem k době růstu není příliš pravděpodobná.

Využití: Nejedlá

Prospěšné obsahové látky: Tintinnadiol a strobilurin K.


helmovka pařezová - Fotografie (3):
(Mycena tintinnabulum)
Foto č. 21476
(Mycena tintinnabulum)
Foto č. 13199
(Mycena tintinnabulum)
Foto č. 13198  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.