Dymnivka dutá (Corydalis cava)

Dymnivka dutá - Foto č. 29920StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Zemědýmovité

Bílé karpaty
12.Květen 2022


Dymnivka dutá:

Vytrvalá lysá bylina z čeledi zemědýmovitých (Fumariaceae), v širším pojetí mákovitých (Papaveraceae) – od vlastních mákovitých se zemědýmovité liší nepřítomností mléčnic, shodují se ale s nimi obsahem řady alkaloidů; přímá lodyha na bázi bez nezelené šupiny je vysoká 10-35 cm a vyrůstá z podzemní hlízy velikosti vlašského ořechu, která je jako u jediné z našich dymnivek dutá (odtud název); lodyžní listy dva, v obrysu trojúhelníkovité, dvakrát trojčetné, nasivělé; květenství je jednoduchý, i za plodu přímý hrozen s 8-20 květy vyrůstajícími v úžlabí eliptických celokrajných listenů; květy souměrné, s dlouhou, na konci dolů ohnutou ostruhou, příjemně sladce vonící, zbarvené buď nachově až růžově, nebo (žluto)bíle až slabě nazelenale – v populaci jsou obvykle zastoupeny oba barevné typy; plod je tobolka. Kvete od března do května. Roste ve vlhčích listnatých hájích a křovinách, v lužních lesích a v aluviích potoků, na půdách bohatých humusem, často ve velkých populacích; u nás od nížin do podhůří roztroušeně až dosti hojně, na horách jen vzácně. Je to léčivka s tlumícími a protikřečovými účinky, zmírňuje neurologické problémy včetně Parkonsonovy choroby, zároveň je však halucinogenní – rozhodně ji nelze doporučit k laickému užívání!


Dymnivka dutá - Fotografie (11):
(Corydalis cava)
Foto č. 29919
(Corydalis cava)
Foto č. 18982
(Corydalis cava)
Foto č. 18981
(Corydalis cava)
Foto č. 13980
(Corydalis cava)
Foto č. 11850
(Corydalis cava)
Foto č. 11849
(Corydalis cava)
Foto č. 11848
(Corydalis cava)
Foto č. 11847
(Corydalis cava)
Foto č. 11846
(Corydalis cava)
Foto č. 11845
(Corydalis cava)
Foto č. 11844

Dymnivka dutá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.