Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala)

Dryádka osmiplátečná - Foto č. 8435


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
KeřeCizokrajné rostlinyHorské rostlinySkalní rostliny


čeleď: Růžovité

Norsko, Langesund
7.Červen 2008


Dryádka osmiplátečná:

5-10 cm vysoký stálezelený keř z čeledi růžovitých (Rosaceae) s kožovitými, na líci leskle zelenými, na rubu stříbřitými listy. Kvete v květnu a červnu, ve vysokohorských polohách až do srpna nápadnými bílými květy s velkým počtem žlutých tyčinek; korunních lístků je obvykle 8 (odtud jméno). Po odkvětu se vytváří souplodí nažek s péřitými zobánky, velmi připomínající souplodí koniklece. Květní stopky jsou dlouhé a za plodu se ještě prodlužují, přečnívají úroveň keře o 10-20 cm. Roste na skálách ve vyšších vápencových pohořích; v ČR neroste, na Slovensku je na vhodných stanovištích, zejména nad 1 500 m n.m., poměrně běžná (např. Velký Choč, Malá Fatra, Belanské Tatry, vápencové části Západních a Nízkých Tater), přesto je tam zákonem chráněná. Občas se pěstuje jako skalnička. – Zajímavostí této fotografie z Norska je, že byla pořízena na mořském pobřeží pouhých několik metrů nad úrovní hladiny; podle místních znalců se jedná o její lokalitu s nejnižší nadmořskou výškou na světě.


Dryádka osmiplátečná - Fotografie (5):
(Dryas octopetala)
Foto č. 4886
(Dryas octopetala)
Foto č. 4885
(Dryas octopetala)
Foto č. 4884
(Dryas octopetala)
Foto č. 4883
(Dryas octopetala)
Foto č. 4882

Dryádka osmiplátečná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.