Chrpa čekánek (Centaurea scabiosa)

Chrpa čekánek - Foto č. 5993


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
23.Červenec 2007


Chrpa čekánek:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), vysoká 70-90(-120) cm, s přímou, jen v horní třetině chudě větvenou lodyhou; větve dlouhé, vzpřímené. Listy hluboce zpeřeně dělené, odzdola nahoru se zmenšují a plynule mění: přízemní listy řapíkaté s široce kopinatými úkrojky, horní lodyžní listy přisedlé s úkrojky čárkovitými. Úbory na koncích větví jednotlivé, asi 4 cm v průměru; všechny květy v úboru trubkovité, okrajové paprskující, purpurově červené; zákrovní listeny (u chrp jeden z nejdůležitějších určovacích znaků!) zelené, bez zřetelného žilkování, s krátkým tmavě hnědým přívěskem s třásněmi sbíhajícími hluboko po okraji listenu; plody nažky s krátkým chmýrem. Kvete od července do září. Roste na sušších loukách, úhorech, podle cest, na náspech komunikací, v lesních lemech i v řídkých teplomilných doubravách a borech; u nás roztroušeně až dosti hojně na celém území s výjimkou chladných oblastí.


Chrpa čekánek - Fotografie (3):
(Centaurea scabiosa)
Foto č. 5995
(Centaurea scabiosa)
Foto č. 5994
(Centaurea scabiosa)
Foto č. 5992

Chrpa čekánek - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.