Černucha rolní (Nigella arvensis)

Černucha rolní - Foto č. 5766


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

České středohoří, Bečov
6.Červenec 2007


Černucha rolní:

Jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) s přímou, nevětvenou nebo chudě větvenou lodyhou vysokou 10-30 cm. Listy jsou dělené na čárkovité úkrojky; přízemní listy jsou v době květu již zaschlé, lodyžní nedosahují až těsně pod květ, čímž se odlišuje od pěstované černuchy damašské, která má pod květem přeslen listenů stejného tvaru jako listy. Květy jsou velmi zvláštního tvaru – mezi bleděmodrými, dole výrazně zúženými okvětními lístky vyrůstají krátké nazelenalé medníkové lístky se světlým, tmavě lemovaným příčným proužkem vytvářejícím kolem středu květu nápadnou kružnici. Tyčinek je větší počet, jak postupně dozrávají, naklánějí se nad medníky a po vyprášení se vyklánějí z květu ven; po nich teprve pak zaujímají totéž místo blizny, takže květy nemohou být opyleny vlastním pylem. Kvete od června do září. U nás je pouze zdomácnělá, pochází z jižnějších krajů; roste velmi vzácně v teplejších územích našeho státu na okrajích polí (ve společenstvech teplomilných plevelů, např. s drchničkou modrou a dejvorcem stroškovým) nebo na narušených místech suchých strání. Třebaže je v Červeném seznamu cévnatých rostlin řazena mezi druhy kriticky ohrožené, není zákonem chráněna. Léčivka. V květomluvě znamená „Není více tajemstvím, že tě miluji“.


Černucha rolní - Fotografie (9):
(Nigella arvensis)
Foto č. 5773
(Nigella arvensis)
Foto č. 5772
(Nigella arvensis)
Foto č. 5771
(Nigella arvensis)
Foto č. 5770
(Nigella arvensis)
Foto č. 5769
(Nigella arvensis)
Foto č. 5768
(Nigella arvensis)
Foto č. 5767
(Nigella arvensis)
Foto č. 5765
(Nigella arvensis)
Foto č. 5764

Černucha rolní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.