Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)

Brusnice borůvka - Foto č. 27353StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyPolokeřeLesní rostlinySkalní rostliny


čeleď: Brusnicovité

Třeboňsko
Červen 2018


Brusnice borůvka:

Opadavý polokeř z čeledi brusnicovitých (Vacciniaceae) /některými autory považována za součást čeledi vřesovcovitých (Ericaceae)/ vysoký 20-50 cm se svěže zelenými listy, které se na podzim zbarvují do červena. Kvete od dubna do června bílými až růžovými baňkovitými květy, vyrůstajícími vždy jednotlivě v paždí listů. Plody jsou černomodré ojíněné bobule, které při rozmáčknutí barví, čímž se nejsnáze pozná od příbuzné slabě jedovaté vlochyně. Roste v lesích, na skalách a na rašeliništích na kyselých půdách po celém území našeho státu s výjimkou nejteplejších oblastí, velmi hojná je na horách. Plody jsou jedlé jak za syrova, tak po tepelné úpravě, vyrábějí se z nich kompoty, džemy, sirupy i víno. Je to známá léčivka užívaná zejména při cukrovce, pomáhá i při cévních chorobách a zánětech, plody působí proti průjmu.


Brusnice borůvka - Fotografie (3):
(Vaccinium myrtillus)
Foto č. 27354
(Vaccinium myrtillus)
Foto č. 784
(Vaccinium myrtillus)
Foto č. 5823

Brusnice borůvka - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.