Bříza trpasličí (Betula nana)

Bříza trpasličí - Foto č. 11314


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyKeřeHorské rostliny


čeleď: Břízovité

Norsko, Rjukan
6.Červen 2008


Bříza trpasličí:

V lese z břízy trpasličí sotva kdo zabloudí – je to keř, obvykle jen asi po kolena vysoký (jen výjimečně až po pás) s větvemi často poléhavými, v mládí hustě pýřitými, později olysávajícími; listy drobné, okrouhlé, na okraji tupě vroubkované, na rubu nápadně síťnatě žilnaté; samčí i samičí jehnědy krátké, vzpřímené; plody jsou nažky s úzkou až nezřetelnou obrubou. Kvete v dubnu a květnu. Roste na vrchovištích a rašelinných loukách, výhradně na silně kyselých půdách. Je to severský druh, v horách střední Evropy jen jako glaciální relikt; u nás pouze na Šumavě a v Krušných a Jizerských horách. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je vedena v kategorii druhů silně ohrožených (C2), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem.


Bříza trpasličí - Fotografie (4):
(Betula nana)
Foto č. 11318
(Betula nana)
Foto č. 11317
(Betula nana)
Foto č. 11316
(Betula nana)
Foto č. 11315

Bříza trpasličí - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.