Bolehlav plamatý (Conium maculatum)

Bolehlav plamatý - Foto č. 5387


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Miříkovité

Kadaň
24.Červen 2007


Bolehlav plamatý:

Statná dvouletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), dorůstající výšky 80-180(-250) cm, při vadnutí odporně páchnoucí myšinou. Lodyha je přímá, v uzlinách bývá mírně zalamovaná; je hladká, téměř nezřetelně rýhovaná, lysá, sivě ojíněná a nápadně nachově skvrnitá, zejména na bázi. Listy jsou 2-4x zpeřené, čepel v obrysu trojúhelníková. Obaly i obalíčky jsou vyvinuty; listeny obalů mají výrazný suchomázdřitý okraj, listeny obalíčků na bázi srůstají a jejich suchomázdřitý okraj je méně výrazný. Květy jsou bílé, vykvétají od června do srpna. Je to výrazně teplomilný plevel, roste podle cest, na okrajích polí, na hnojištích a smetištích, ve vlhčích půdách bohatých dusíkem. Není to naše původní rostlina, byl k nám zavlečen ve středověku a zcela zdomácněl. Je to jedna z nejjedovatějších rostlin Evropy – jeho vědecké jméno je odvozeno z řeckého „koné“ = smrt; otrava se projevuje zvracením, sliněním, obrnou kosterního svalstva a zástavou dechu – smrt udušením přichází za plného vědomí. Ve starověkém Řecku se jeho odvar používal k popravám – tak zemřel i filosof Sokrates. V lidové medicíně se užíval proti křečím a silným bolestem, užití bylo ovšem velmi nebezpečné. Při otravě je naprosto nezbytné přivolat lékařskou pomoc!


Bolehlav plamatý - Fotografie (6):
(Conium maculatum)
Foto č. 5392
(Conium maculatum)
Foto č. 5391
(Conium maculatum)
Foto č. 5390
(Conium maculatum)
Foto č. 5389
(Conium maculatum)
Foto č. 5388
(Conium maculatum)
Foto č. 5386

Bolehlav plamatý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.