Bez černý (Sambucus nigra)

Bez černý - Foto č. 1145StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyJedovaté rostlinyKeřeStromyLesní rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Zimolezovité

Českobudějovicko
2006


Bez černý:

Statný keř nebo nízký (obvykle do 5 m) strom z čeledi zimolezovitých (Loniceraceae) se vstřícnými lichozpeřenými listy. Kvete v červnu a červenci bílými nebo nažloutlými drobnými květy uspořádanými v plochých vzpřímených chocholících, plodenství je pak nící, plody jsou černé peckovičky. Roste na vlhčích, dusíkem bohatých půdách, na rumištích nebo v ruderalizovaných lesích; v poslední době se značně šíří, což je přičítáno imisím oxidů dusíku, a vytlačuje z lesů původní podrost. Na celém území našeho státu s výjimkou nejvyšších poloh je hojný; v horách ho zastupuje méně agresívní bez hroznatý, který má plody červené. Je to známá léčivka, květ se užívá při nachlazení, plod jako analgetikum; pozor však na listy a kůru, které jsou jedovaté a vyvolávají zvracení a těžké průjmy! Z plodů se připravuje i sirup bohatý na vitamín C nebo víno. Bez je i vhodným objektem pro školní pokusy - jeho bílá dřeň, tzv. bezová duše, slouží k mikroskopování, šťáva z plodů, obsahující anthokyany, mění barvu podle pH podobně jako lakmus. V květomluvě znamená "Zmýlila jsi se, jsem docela jiný".


Bez černý - Fotografie (10):
(Sambucus nigra)
Foto č. 26903
(Sambucus nigra)
Foto č. 26902
(Sambucus nigra)
Foto č. 26901
(Sambucus nigra)
Foto č. 26900
(Sambucus nigra)
Foto č. 26899
(Sambucus nigra)
Foto č. 13617
(Sambucus nigra)
Foto č. 13616
(Sambucus nigra)
Foto č. 13615
(Sambucus nigra)
Foto č. 13614
(Sambucus nigra)
Foto č. 1146

Bez černý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.