zrnivka žraločí (Cystoderma carcharias)

zrnivka žraločí - Foto č. 9444


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


Mělnická Vrutice, CZ
7.Listopad 2008


zrnivka žraločí:

Zrnivka žraločí vyrůstá hojně v jehličnatých i listnatých lesích a daří se jí především v mechu a jehličí pod smrky. Objevuje se jednotlivě nebo v malých skupinkách, zhruba od července až do konce listopadu.

Některé charakteristické znaky: Vyznačuje se drobnějšími plodnicemi s bělavě narůžovělým až růžově nahnědlým kloboukem a podobně zbarveným, na povrchu vločkatým
třeněm, opatřeným výrazným nálevkovitým prstýnkem, který je na svrchní straně hladký a ve spodní části vločkatý. Záměna je možná za velmi vzácnou zrnivku Ambrosiovu (Cystoderma ambrosii), která vyrůstá s oblibou pod modříny a nevyznačuje se nálevkovitým prstenem.

Využití: Patří mezi neškodné, avšak nejedlé houby. Její dužninu charakterizuje nepříjemně zatuchlý pach i chuť.

Poznámka: Pro všechny zrnivky je typický jemně zrníčkatý povrch klobouku a pod prstenem nebo prstenovitou zónou zřetelně vločkatý třeň. Mezi nejběžnější druhy patří zrnivka osinková (Cystoderma amianthinum), která se dá dokonce kuchyňsky využít.


zrnivka žraločí - Fotografie (4):
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 19970
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 19969
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 6851
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 6850  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.