závojenka lesklá (Entoloma nitidum)

závojenka lesklá - Foto č. 20323


PublikaceObjednat
Vzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
5.Září 2012


závojenka lesklá:

Závojenka lesklá roste vzácně jednotlivě nebo v menších skupinách v jehličnatých lesích, především ve vyšších polohách pod smrky. Daří se jí zejména na mechatých lokalitách a objevuje se od srpna do října.

Popis: Klobouk je 20-50 mm široký, zprvu kuželovitý až zvoncovitý, později vyklenutý, často s tupým hrbolem, na povrchu vláknitý, hedvábitě lesklý, tmavě šedomodrý. Lupeny jsou úzce připojené, řídké, zpočátku bělavé až bělavě krémové, později špinavě růžové.
Třeň je 40-80 x 3-7 mm velký, válcovitý až kyjovitý, často vřetenovitě zakroucený, křehký, v dospělosti dutý, bělavě vláknitý, na bázi pokrytý bílou plstí, stejně zbarvený jako klobouk. Dužnina je bělavá, pod pokožkou v klobouku namodralá, na řezu neměnná, s mírnou chutí a nenápadnou moučnou vůní. Záměna je možná za několik dalších podobně zbarvených závojenek, které se však většinou liší ekologií. K nejpodobnějším druhům patří závojenka ocelová (Entoloma chalybaeum) a závojenka vlhká (E. bloxamii).

Využití: Řadíme ji mezi jedovaté houby, které způsobují nepříjemné gastrointestinální otravy.závojenka lesklá - Fotografie (1):
(Entoloma nitidum)
Foto č. 20324  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.