voskovka šarlatová (Hygrocybe coccinea)

voskovka šarlatová - Foto č. 18346


PublikaceObjednat
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Hodkovice nad Mohelkou, CZ
21.Říjen 2012

Možnost záměny za jinou houbu


voskovka šarlatová:

Voskovka šarlatová patří k nejkrásnějším houbám, se kterými se můžeme v přírodě setkat. Vyrůstá na nehnojených loukách a pastvinách, ale nalézt ji můžeme i v udržovaných zahradách, parcích, a vzácně i v listnatých lesích. Objevuje se většinou v menších skupinkách a daří se jí především pozdě na podzim.

Stručný popis. Klobouk 10-40 (60) mm, zprvu polokulovitý nebo zvoncovitý, později až plochý, lepkavý, červenooranžový až krvavě červený. Lupeny řídké, široce připojené, červenožluté se žlutavým ostřím. Třeň až 70 mm vysoký, válcovitý, vláknitý, občas bočně stlačený nebo pokroucený, v horní části červený, směrem k bázi červenožlutý. Dužnina načervenalá, bez výrazné vůně i chuti.

Možnost záměny: Zaměnit ji můžeme za některé další červeně zbarvené voskovky, především za voskovku nádhernou (Hygrocybe splendidissima), která voní po medu.

Využití: Jedlá, ale zařazená v Červeném seznamu ohrožených druhů hub.
voskovka šarlatová - Fotografie (1):
(Hygrocybe coccinea)
Foto č. 18347


voskovka šarlatová - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedovaté houby

voskovka kuželovitá (Hygrocybe conica):

Voskovku kuželovitou charakterizuje kuželovitý tvar klobouku a většinou i jiné zbarvení celé plodnice. Voskovku šarlatovou odlišíme podle jednotného třešňově červeného zbarvení.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.