« předchozí | další »

třepenitka cihlová (Hypholoma lateritium)

třepenitka cihlová - Foto č. 14614


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Ráj, CHKO Kokořínsko, CZ
24.Září 2006


třepenitka cihlová:

Třepenitka cihlová patří k nějvětším zástupcům rodu Hypholoma. Její plodnice dokáží narůst až do úctyhodných 12 cm, což je pro tento rod opravdu neobvyklé.Vyrůstá zhruba od července do listopadu, je poměrně hojná a nejčastěji se s ní setkáme na trouchnivějících pařezech a na rozkládajícím se dřevě nejrůznějších listnáčů. Vzácně se může objevit i na zbytcích smrkového dřeva.
Poznáme ji podle cihlově červeného zbarvení středu klobouku s jemnými vláknitými šupinkami, trsnatého růstu, šedohnědých lupenů s olivovým nádechem, a v neposlední řadě podle bělavého až nažloutlého, vláknitě šupinkatého třeně.
Patří k dobře poznatelným houbám. Méně zkušení houbaři by ji mohli zaměnit snad jen za jedlou třepenitku makovou, která je jinak vybarvená, roste převážně ve smrkových lesích a liší se podstatně subtilnějšími plodnicemi.

Využití: Nejedlá houba s nahořklou dužninou.


  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.