Stopečka pýřitá (Helvella macropus)

Nejedlé houby


Českobudějovicko
Září 2014


Stopečka pýřitá:

Stopečka pýřitá představuje drobnou a poměrně běžnou houbu, se kterou se můžeme setkat v listnatých nebo smíšených lesích. Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách a objevuje se zhruba od června do října.

Poznáme ji podle šedohnědých až hnědých plodnic, které jsou na vnější straně klobouku a také na třeni zřetelně pýřité. Tuto pýřitost způsobují světlé chloupky, které se seskupují v jakési kuželovité chomáčky. Klobouky dorůstají maximálně do 40 mm a vyznačují se pohárkovitým tvarem a hladkým rouškem (vnitřní část).

Záměna je možná za velmi podobnou stopečku chlupatou (Helvella dissingii), která se liší jiným třeněm, jenž bývá spíše bělavý, bělavě hnědý nebo světle okrový, a zároveň se na bázi často výrazně rozšiřuje. Další podobný druh představuje stopečka pohárkovitá (Helvella cupuliformis), jež se opět liší bělavým, kratším a téměř lysým třeněm.Využití: Nemá žádný praktický význam.
Stopečka pýřitá - Fotografie (4):
(Helvella macropus)
Foto č. 21894
(Helvella macropus)
Foto č. 21893
(Helvella macropus)
Foto č. 14385
(Helvella macropus)
Foto č. 6933  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.