šťavnatka modřínová (Hygrophorus lucorum)

šťavnatka modřínová - Foto č. 10004


PublikaceObjednat
Jedlé houby


Mělnická Vrutice, okr. Mělník, CZ
6.Prosinec 2008


šťavnatka modřínová:

Patří mezi celoživotní partnerky modřínů, bez kterých se nedokáže obejít. Vyrůstá přímo pod nimi nebo v jejich těsné blízkosti a je to vyloženě společenské stvoření. Pokud se někde objeví, můžete si být jisti, že nebude sama. Na tento svět se dere zpoza spadaného jehličí, případně si prodírá cestu mechem a travnatými stébly na okrajích lesů. Objevuje se pozdě na podzim, zpravidla po prvních přízemních mrazících.

Popis: Klobouk je 10-40 mm široký, v mládí většinou kuželovitý, později vyklenutý, v dospělosti plochý až vmáčklý s častým nízkým hrbolkem. Pokožka je hygrofánní, na povrchu za vlhka slizká a lepkavá, vrostle vláknitá, zpočátku sytě citronově žlutá, postupně vybledávající, někdy s naoranžovělým nádechem. Lupeny jsou krátce sbíhavé, prořídlé, voskovité, v mládí bělavé, později nažloutlé, s bělavým ostřím. Třeň je 30-70 x 03-10 mm velký, nepravidelně válcovitý, víceméně dutý, na žlutavém podkladu jemně bělavě vláknitý. Dužnina je tence masitá, vodnatá, bělavá až bělavě nažloutlá, s nenápadnou vůní a mírnou chutí. Záměna za nějaký jiný druh není příliš pravděpodobná. Pod modříny může ve stejnou dobu vyrůstat vzácná šťavnatka nádherná (Hygrophorus speciosus), která je živěji žlutooranžově zbarvená a vyrůstá jednotlivě nebo v méně početných skupinkách.

Využití: Jedlá a poměrně chutná.šťavnatka modřínová - Fotografie (3):
(Hygrophorus lucorum)
Foto č. 10006
(Hygrophorus lucorum)
Foto č. 10005
(Hygrophorus lucorum)
Foto č. 7253  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.