Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník - Foto č. 15859


PublikaceObjednat
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyPěstované rostliny


čeleď: Amarylkovité

Štěpánský les u Mělníka, CZ
14.Březen 2011


Sněženka podsněžník:

Vytrvalá cibulovitá bylina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) vysoká 8 - 20 cm. Listy pouze přízemní, čárkovité, nasivělé; lodyhy přímé, nesoucí jediný nící květ na převislé stopce v paždí bíle lemovaného listenu; okvětní lístky jsou na rozdíl od příbuzné bledule dvojího druhu - vnější dlouhé, čistě bílé, vnitřní asi poloviční, na špičce se zelenou skvrnou; plod je tobolka. Patří mezi naše nejčasněji kvetoucí rostliny, rozkvétá často již v únoru, hlavní doba kvetení připadá na březen. Roste v lužních lesích a na vlhčích loukách; u nás řídce na celém území, zejména podle větších řek. Často se pěstuje na zahradách jak v původní formě, tak v plnokvětých kultivarech; občas zplaňuje, takže je někdy těžké rozhodnout o původnosti výskytu. Celá rostlina, nejvíce cibule, je jedovatá; otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem. V květomluvě znamená: "Tys moje první láska. Tys mi blahou vzpomínkou." Zvláště chráněný druh - ohrožený!


Sněženka podsněžník - Fotografie (10):
(Galanthus nivalis)
Foto č. 1608
(Galanthus nivalis)
Foto č. 22964
(Galanthus nivalis)
Foto č. 17304
(Galanthus nivalis)
Foto č. 16763
(Galanthus nivalis)
Foto č. 16762
(Galanthus nivalis)
Foto č. 15862
(Galanthus nivalis)
Foto č. 15861
(Galanthus nivalis)
Foto č. 13848
(Galanthus nivalis)
Foto č. 13828
(Galanthus nivalis)
Foto č. 7519

Sněženka podsněžník - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.