šedopórka osmahlá (Bjerkandera adusta)

šedopórka osmahlá - Foto č. 17472


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mělník, CZ
8.Červen 2012


šedopórka osmahlá:

Šedopórka osmahlá vyrůstá velmi hojně na živých i odumřelých kmenech a pařezech některých dřevin, především dubů, buků, habrů, bříz a smrků. Vytváří jednoleté plodnice, které napadají mrtvé nebo oslabené dřevo a způsobují jeho bílou hnilobu. Vyrůstá zhruba od května do listopadu.

Popis: Plodnice bývají kloboukaté, polorozlité nebo až téměř rozlité. Klobouky jsou obvykle střechovitě uspořádané, dosahují až 60 mm, bývají polokruhovité nebo škeblovité, kožovité, plstnaté, později olysávající, většinou nepatrně koncentricky pásované, šedookrové, šedohnědé až téměř černavé a na okraji v mládí bělavé. Rourky a póry jsou našedlé, později tmavošedé až téměř černé, po otlačení černající. Dužnina je maximálně 5 mm silná, na řezu bělavě našedlá, s tenkou černou vrstvičkou pod rourkami. Záměna je možná za šedopórku zakouřenou (Bjerkandera fumosa), která vyrůstá pouze na listnáčích a liší se robustnějšími kloboukatými plodnicemi bez soustředných pásů. Méně zkušení houbaři mohou šedopórky zaměnit za některé druhy outkovek (Trametes), pevníků (Stereum), případně za slizopórku dvoubarvou Gloeoporus dichrous).

Využití: Řadíme ji mezi nepoživatelné houby.šedopórka osmahlá - Fotografie (3):
(Bjerkandera adusta)
Foto č. 20121
(Bjerkandera adusta)
Foto č. 20120
(Bjerkandera adusta)
Foto č. 15906  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.