« předchozí | další »

rovetka parazitická + rovetka pýchavkovitá (Asterophora parasitica + Asterophora lycoperdoides)

rovetka parazitická + rovetka pýchavkovitá - Foto č. 17168


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


Bor u Skutče, CZ
6.Říjen 2009


rovetka parazitická + rovetka pýchavkovitá:

Rovetky patří mezi zajímavé nejedlé houby, vyrůstající paraziticky z některých starších plodnic holubinek, případně i ryzců.
Hojnější je zřejmě rovetka pýchavkovitá (Asterophora lycoperdoides), kterou poznáme podle polokulovitých a skořicově poprášených klobouků s málo vyvinutými nebo téměř chybějícími lupeny. Podobnou rovetku cizopasnou prozradí vyklenuté, nepoprášené klobouky a dobře vyvinuté lupeny.

Obě rovetky vyrůstají zhruba ve stejnou dobu, můžeme se s nimi setkat od července do října a nalezneme je jak v listnatých, tak v jehličnatých lesích. Objevují se obvykle na starších plodnicích holubinky černající (Russula nigricans).

Poznámka: Na snímku jsou zachycené obě rovetky, přičemž rovetka parazitická je umístěná vlevo.  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.