« předchozí | další »

polnička raná (Agrocybe praecox)

polnička raná - Foto č. 11545


PublikaceObjednat
Jedlé houby


Harasov, CHKO Kokořínsko, CZ
20.Květen 2009


polnička raná:

Polnička raná představuje poměrně hojnou jarní houbu, se kterou se můžeme setkat prakticky kdekoli. Roste z různého dřevního odpadu a nalézt ji můžeme v lesích, parcích, zahradách, sadech, příkopech a na dalších místech. Objevuje se většinou ve skupinách a plodnice nasazuje zhruba od května do července.

Popis: Klobouk 25-80 mm, zpočátku polokulovitý a zahalený vélem, v dospělosti až téměř plochý, obvykle s malým hrbolkem, hladký až jemně vrásčitý, bělavě šedý, krémový, nebo okrový. Lupeny vykrojeně připojené, zpočátku šedobělavé, později okrově až tmavě hnědé.
Třeň 40-120 x 5-15 mm, válcovitý, bělavý s nahnědlými tóny. Dužnina bělavá s nepatrnou moučnou vůní a nevýraznou nebo mírně nahořklou chutí.
Zaměnit bychom ji mohli za jiné druhy polniček, především za polničku tuhou (Agrocybe dura), která se liší robustnějšími plodnicemi s výraznějším prstenem a často jí rozpraskávají klobouky.

Využití: Patří mezi jedlé houby, které se uplatní ve směsi, v polévkách a omáčkách.


  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.