penízovka věštecká (Gymnopus hariolorum)

penízovka věštecká - Foto č. 15663


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


Trutnov, CZ
16.Květen 2008

Možnost záměny za jinou houbu


penízovka věštecká:

Penízovka věštecká představuje dobře poznatelný druh houby s charakteristickým pachem dužniny po hnijící kapustě. Roste na humózních půdách v opadu rozkládajícího se listí a jehličí, obvykle ve skupinách nebo v trsech. Spatřit ji můžeme od konce dubna až do října.
Vyznačuje se světle okrovými kloboučky s narůžovělým nádechem a tmavším středem, poměrně hustými, bělavě krémovými lupeny a podobně zbarveným válcovitým třeněm, který je na bázi často výrazně chlupatý. Prozradí ji její výrazný pach, bez kterého bychom ji mohli snadno zaměnit za několik dalších penízovek, především za druhy z okruhu penízovky dubové.

Řadí se mezi nejedlé až mírně jedovaté houby.penízovka věštecká - Fotografie (1):
(Gymnopus hariolorum)
Foto č. 19055


penízovka věštecká - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

penízovka dubová (Gymnopus dryophilus):

Liší se od sebe jiným pachem dužniny. Penízovka dubová voní nevýrazně nakysle, zatímco penízovka věštecká odporně páchne po hnijící kapustě. Liší se také často povrchem třeně, který je u penízovky věštecké většinou ve spodní části výrazně opýřený.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.