penízovka skvrnitá (Penizovka skvrnita - Rhodocollybia maculata)

penízovka skvrnitá - Foto č. 17836


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Poblíž Řísnice, okr. Tábor
21.Září 2012

Možnost záměny za jinou houbu


penízovka skvrnitá:

Penízovka skvrnitá představuje hojnou houbu jehličnatých lesů. Vyrůstá s oblibou pod smrky a většinou ve skupinách. Setkat se s ní můžeme od července až do konce října, přičemž nejhojněji se objevuje v září. Je dobře poznatelná podle klobouku, který bývá hladký, často nepravidelně zvlněný, bělavý nebo krémový a je pokrytý rezavými nebo červenohnědými skvrnami. K dalším znakům patří válcovitý, dolů se zužující třeň, jež je stejně zbarvený jako klobouk a dosti husté, bělavé až lehce narůžovělé lupeny, které mohou být taktéž pokryty rezavými skvrnami. Dužina se vyznačuje nevýraznou vůni a hořkou chutí.

Možnost záměny a využití: Patří k nejedlým houbám a zaměnit bychom ji mohli za vzácnou penízovku špičkovitou (Collybia oreadoides), za trsnatě rostoucí líhu srostlou (Lyophyllum connatum), případně za některé druhy bílých strmělek a čirůvek.

Poznámka: V některých starších atlasech bývá uváděná jako jedlá.penízovka skvrnitá - Fotografie (1):
(Penizovka skvrnita - Rhodocollybia maculata)
Foto č. 17837


penízovka skvrnitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

penízovka letní (Flammulina fennae):

Penízovka skvrnitá vyrůstá ze země a vyznačuje se bílým třeněm, zatímco penízovka letní vyrůstá ze dřeva a její třeň se zbarvuje do černa.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.