penízovka kořenující (Xerula radicata)

penízovka kořenující - Foto č. 12060


PublikaceObjednat
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Prodašice, okr. Mladá Boleslav, CZ
26.Červenec 2009


penízovka kořenující:

Penízovka kořenující patří k zajímavým houbám rostoucím i v období kdy jiné druhy hub příliš nerostou, což je dáno tím, že čerpá vláhu ze dřeva. Vyrůstá ze starých pařezů dubů, buků, habrů a některých jiných listnáčů.

Stručný popis: Nejcharakterističtějším znakem této penízovky je její dlouhý, kořenující třeň protažený v dlouhý kořen, který dosahuje ve výjimečných případech až 50 cm! Klobouk bývá často slizký a charakteristicky zvrásněný, lupeny jsou poměrně řídké, tlusté a bělavě krémové. Zaměnit bychom ji mohli snad jen za penízovku dlouhonohou, jež se liší jemně chlupatým kloboukem i třeněm.
Jedná se o jedlou houbu, přičemž ke konzumaci se používají pouze klobouky, které jsou bohužel dosti často červivé. Patří k několika prospěšným druhům hub, které se vyznačují protirakovinnými účinky.

V některých atlasech ji můžeme nalézt pod jmény slizečka kořenující nebo slizečka ocasatá.


penízovka kořenující - Fotografie (1):
(Xerula radicata)
Foto č. 6065  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.