penízovka dubová (Gymnopus dryophilus)

penízovka dubová - Foto č. 14209


PublikaceObjednat
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


okolí Mladé Boleslavi, CZ
15.Květen 2010

Možnost záměny za jinou houbu


penízovka dubová:

Penízovka dubová patří k nějběžnějším houbičkám, které se v našich lesích objevují. Nalezneme ji především pod listnáči v opadu listí, ale i v trávě, ve zbytcích rozetlelého dřeva a na dalších podobných místech, kde se může dobře vyživovat. Roste již koncem jara a setkat se s ní můžeme ještě počátkem prosince.
Je to jedlá houba, ovšem nikterak vydatná, takže se doporučuje pouze do polévek, případně do rizota.
Poznáme ji podle bělavě nažloutlých až naoranžověle hnědých kloboučků s tmavším středem, podle poměrně hustých a úzkých lupenů a v neposlední řadě podle lysého třeně, který občas bývá ve spodní části opýřený.
Záměna je možná za některé další podobné penízovky, především za velmi podobnou penízovku vodnatou, kterou charakterizují nepřehlédnutelné hlízy na bázi třeně, nebo za penízovku srostlou s načervenale hnědými klobouky. Tyto penízovky jsou rovněž jedlé, takže záměna nepředstavuje žádné riziko. Výjimku tvoří penízovka věštecká, která se vyznačuje velmi nepříjemným zápachem po hnijící kapustě.


penízovka dubová - Fotografie (1):
(Gymnopus dryophilus)
Foto č. 12864


penízovka dubová - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

penízovka věštecká (Gymnopus hariolorum):

Liší se od sebe jiným pachem dužniny. Penízovka dubová voní nevýrazně nakysle, zatímco penízovka věštecká odporně páchne po hnijící kapustě. Liší se také často povrchem třeně, který je u penízovky věštecké většinou ve spodní části výrazně opýřený.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.