Pampeliška slezská (Taraxacum parnassicum)

Pampeliška slezská - Foto č. 6634


PublikaceObjednat
BylinyLuční rostlinyRumištní rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


České středohoří
21.Květen 2005


Pampeliška slezská:

Rod smetanka – současní botanici dávají přednost jménu pampeliška – u nás obsahuje několik set drobných druhů, které od sebe dokáže rozlišit pouze specialista. I nespecializovaný botanik by však mohl dokázat zařadit nalezenou pampelišku do sekce, tj. skupiny druhů se společnými výraznějšími znaky. Nejběžnější sekcí je sekce Ruderalia, na kterou se vztahuje souborný název smetanka lékařská. Zástupci jiných sekcí jsou u nás vzácnější a zpravidla se vyskytují pouze na určitých stanovištích.
Pampeliška slezská, kterou máte před sebou, je snad nejběžnějším naším zástupcem sekce Erythrosperma, tedy červenoplodých pampelišek. Charakteristickými znaky této sekce jsou zpravidla červená barva plodů a především drobný hrbolek pod špičkou zákrovních listenů (dobře pozorovatelný na snímku s detailem úboru z boku). Pampeliška slezská je oproti pampeliškám ze sekce Ruderalia výrazně drobnější, plody má karmínově červené a listy s dosti pravidelnými trojúhelníkovitými úkrojky. Kvete v dubnu a květnu. Roste zpravidla ve výslunných trávnících, na slunných skalnatých či křovinatých svazích, často na cestách, neboť jí nevadí sešlap; u nás roztroušeně v teplejších oblastech státu, výjimečně i v oblastech chladných (např. na vrchu Mědník v Krušných horách ve výšce 910 m n.m.).


Pampeliška slezská - Fotografie (2):
(Taraxacum parnassicum)
Foto č. 6633
(Taraxacum parnassicum)
Foto č. 6632

Pampeliška slezská - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.