« předchozí | další »

ouško zaječí (Otidea leporina)

ouško zaječí - Foto č. 15476


PublikaceObjednat e-mailem
Jedlé houby


Mělnická Vrutice, CZ
18.Září 2010

Možnost záměny za jinou houbu


ouško zaječí:

Představuje zajímavou a na pohled hezkou houbu vyrůstající v jehličnatých, převážně smrkových lesích. Objevuje se obvykle v početnějších skupinách, vyrůstá z mechu nebo jehličí a setkat se s ní můžeme od července až do konce listopadu. Poznáme jí podle rozčísnutých lžícovitých plodnic, které připomínají zaječí nebo oslí uši.

Popis: Plodnice jsou 20-50 mm vysoké, tence masité a křehké, na okraji většinou zahnuté, ve spodní části zúžené a někdy krátce stopkaté. Rouško je hladké, okrové, hnědooranžové až rezavohnědé a obvykle tmavší nežli podobně zbarvená a jemně pomoučená vnější strana. Záměna je možná za několik dalších oušek, případně za některé druhy podobně zbarvených řasnatek (rod Peziza). K nejpodobnějším druhům patří ouško Tuomikoskiovo (Otidea tuomikoskii), které vyrůstá na podobných lokalitách, ale liší se světlejším rouškem a jemně vločkatou vnější částí.

Využití: Téměř všechna ouška patří k jedlým houbám a nejinak je tomu i v tomto případě. Jedná se ale většinou o vzácnější a navíc nikterak masité houby.

ouško zaječí - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houby

ouško kornoutovité (Otidea onotica):

Ouško kornoutovité se liší většími kornoutovitými plodnicemi, jež jsou víceméně jednotně hnědoranžově až oranžově zbarvené. Ouško zaječí mívá plodnice rozčísnuté a rouško bývá obvykle tmavší nežli vnější část plodnice.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.