ouško zaječí (Otidea leporina)

ouško zaječí - Foto č. 15475


PublikaceObjednat
Jedlé houby


Mělnická Vrutice, CZ
18.Září 2010

Možnost záměny za jinou houbu


ouško zaječí:

Představuje zajímavou a na pohled hezkou houbu vyrůstající v jehličnatých, převážně smrkových lesích. Objevuje se obvykle v početnějších skupinách, vyrůstá z mechu nebo jehličí a setkat se s ní můžeme od července až do konce listopadu. Poznáme jí podle rozčísnutých lžícovitých plodnic, které připomínají zaječí nebo oslí uši.

Popis: Plodnice jsou 20-50 mm vysoké, tence masité a křehké, na okraji většinou zahnuté, ve spodní části zúžené a někdy krátce stopkaté. Rouško je hladké, okrové, hnědooranžové až rezavohnědé a obvykle tmavší nežli podobně zbarvená a jemně pomoučená vnější strana. Záměna je možná za několik dalších oušek, případně za některé druhy podobně zbarvených řasnatek (rod Peziza). K nejpodobnějším druhům patří ouško Tuomikoskiovo (Otidea tuomikoskii), které vyrůstá na podobných lokalitách, ale liší se světlejším rouškem a jemně vločkatou vnější částí.

Využití: Téměř všechna ouška patří k jedlým houbám a nejinak je tomu i v tomto případě. Jedná se ale většinou o vzácnější a navíc nikterak masité houby.ouško zaječí - 2 fotografií:
(Otidea leporina)
Foto č. 21616
(Otidea leporina)
Foto č. 15476


ouško zaječí - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houby

ouško kornoutovité (Otidea onotica):

Ouško kornoutovité se liší většími kornoutovitými plodnicemi, jež jsou víceméně jednotně hnědoranžově až oranžově zbarvené. Ouško zaječí mívá plodnice rozčísnuté a rouško bývá obvykle tmavší nežli vnější část plodnice.
ouško zaječí - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Obchodní podmínky
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.