« předchozí | další »

muchomůrka Eliina (Amanita eliae)

muchomůrka Eliina - Foto č. 11724


PublikaceObjednat
Vzácné nebo chráněné houby Jedovaté houby


Ráj, CHKO Kokořínsko, CZ
20.Červen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


muchomůrka Eliina:

Muchomůrku Eliinu můžeme nalézt na prosvětlených místech v listnatých či smíšených lesích, zhruba od června do října. Její plodnice dorůstají do středně velkých rozměrů a bývají často přehlížené, protože se objevují ve spadu listí. Poznáme je podle některých charakteristických znaků, ke kterým patří především bělavý válcovitý třeň, jenž je často hluboce zakořeněný a vyznačuje se výraznou hlízovitou bází olemovanou ohraničenou pochvou.
Plodnice celkově hodně připomínají muchomůrku slámožlutou (Amanita gemnata), jejíž klobouky bývají výrazněji žlutě zbarvené a na povrchu je zdobí několik bělavých bradavek. Klobouk muchomůrky Eliiny je spíše krémový nebo světle okrový, není tak lesklý, na okraji bývá krátce rýhovaný, a může být zcela bez bradavek.

Využití: Patří k jedovatým houbám.


muchomůrka Eliina - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedovaté houby

muchomůrka slámožlutá (Amanita gemmata):

Liší se především jiným povrchem klobouku. Muchomůrka slámožlutá jej mívá lesklejší, výrazněji žlutě zbarvený a zdobí jej několik bělavých bradavek, které u muchomůrky Eliiny mohou chybět.
Liší se také spodní částí třeně.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.