lysohlávka česká (Psilocybe bohemica)

lysohlávka česká - Foto č. 12939


PublikaceObjednat
Vzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby


Okolí Mělníka, CZ
12.Prosinec 2009


lysohlávka česká:

Lysohlávka česká byla popsána poměrně nedávno v 80. letech minulého století naším mykologem Svatoplukem Šebkem a byla evidována jako platný druh. Podle nejnovější molekulární studie to však vypadá, že se jedná o pouhou varietu lysohlávky srbské (Psilocybe serbica).

Stručný popis: Poznáme ji podle vyklenutých až plochých, na okraji jemně rýhovaných, šedohnědých klobouků, které mívají často okrový nádech a ve stáří je zdobí zelenomodré skvrny. K dalším charakteristickým znakům patří úzce připojené šedohnědé lupeny a nepatrně pokroucené, vytáhlé, bělavě hnědé až šedohnědé třeně.
Plodnice vyrůstají poměrně vzácně, zpravidla pozdě na podzim, v době kdy se poprvé citelněji ochladí. Nalézt je můžeme na rozkládajících se větvičkách v opadu listí, především na rudeálních místech s vyšší koncentrací dusíku. Zaměnit je můžeme za jiné lysohlávky, dále za různé druhy límcovek, ale také za celou řadu dalších hub, ke kterým patří i velmi nebezpečné čepičatky.

Zajímavost: Lysohlávka česká patří k jedovatým houbám, může být ale také prospěšná. Využívá se v lékařství a údajně v ní byly objeveny některé protirakovinné látky.
Vzhledem k tomu, že obsahuje psychoaktivní látky psilocin a psilocybin, patří mezi nejvyhledávanější houby. Tyto látky způsobují halucinogenní stavy, které však nemusí být každému člověku příjemné a při případném předávkování, mohou být dokonce dosti nebezpečné.lysohlávka česká - Fotografie (9):
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 18073
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 17316
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 17315
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 7132
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 7131
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 7086
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 6977
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 6812
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 3451  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.