kyjanka purpurová (Alloclavaria purpurea)

kyjanka purpurová - Foto č. 19894


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Hlinska, CZ
4.Říjen 2013


kyjanka purpurová:

S kyjankou purpurovou se v přírodě často nepotkáme. Jedná se o vzácnější houbu, která se objevuje pouze na několika málo místech ve vyšších polohách, kde se jí daří na vlhčích lokalitách pod smrky. Vyrůstá v trsech, nejčastěji v trávě nebo mechu a setkat se s ní můžeme od července do října.

Popis: Plodnice jsou 30-150 mm vysoké, nepravidelně válcovité nebo bočně zploštělé, v horní části zašpičatělé, nevětvené, duté a křehké, na povrchu hladké, purpurové, purpurově hnědé, nebo šedofialové, ve stáří až okrově hnědé.
Záměna za jiný nevětvící se druh není příliš pravděpodobná. V úvahu připadají snad jen kyjanka růžová (Clavaria rosea) a kyjanka masová (Clavaria incarnata). Podobně zbarvená kyjanka Zollingerova (Clavaria zollingeri) mívá často bohatě rozvětvené plodnice.

Využití: Řadíme ji k nejedlým houbám.

Poznámka: Za nafocení tohoto druhu vděčím kolegovi Jiřímu Laštůvkovi alias Kudláčkovi.kyjanka purpurová - Fotografie (2):
(Alloclavaria purpurea)
Foto č. 19893
(Alloclavaria purpurea)
Foto č. 19353  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.