kyjanka purpurová (Alloclavaria purpurea)

kyjanka purpurová - Foto č. 19893


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Hlinska, CZ
4.Říjen 2013


kyjanka purpurová:

S kyjankou purpurovou se v přírodě často nepotkáme. Jedná se o vzácnější houbu, která se objevuje pouze na několika málo místech ve vyšších polohách, kde se jí daří na vlhčích lokalitách pod smrky. Vyrůstá v trsech, nejčastěji v trávě nebo mechu a setkat se s ní můžeme od července do října.

Popis: Plodnice jsou 30-150 mm vysoké, nepravidelně válcovité nebo bočně zploštělé, v horní části zašpičatělé, nevětvené, duté a křehké, na povrchu hladké, purpurové, purpurově hnědé, nebo šedofialové, ve stáří až okrově hnědé.
Záměna za jiný nevětvící se druh není příliš pravděpodobná. V úvahu připadají snad jen kyjanka růžová (Clavaria rosea) a kyjanka masová (Clavaria incarnata). Podobně zbarvená kyjanka Zollingerova (Clavaria zollingeri) mívá často bohatě rozvětvené plodnice.

Využití: Řadíme ji k nejedlým houbám.

Poznámka: Za nafocení tohoto druhu vděčím kolegovi Jiřímu Laštůvkovi alias Kudláčkovi.kyjanka purpurová - Fotografie (2):
(Alloclavaria purpurea)
Foto č. 19894
(Alloclavaria purpurea)
Foto č. 19353  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.