kozák bílý (Leccinum holopus)

kozák bílý - Foto č. 17223


PublikaceObjednat
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Mělnická Vrutice, CZ
14.Září 2011


kozák bílý:

Vzácnější druh kozáka, poznatelný podle světlých bělavých plodnic. Vyrůstá pod břízami, často na vyhřátých nepodmáčených lokalitách v borových lesích s příměsí břízy. Plodnice bývají štíhlé a dlouhé, celkově bělavé nebo šedobělavé. Na řezu se zbarvují až po několika minutách, přičemž v horní části třeně můžeme pozorovat jemné narůžovělé zbarvení, zatímco na bázi bývá zbarvení nazelenalé.

Někteří odborníci rozlišují ještě kozák bílý nazelenalý (Leccinum holopus f.aerugineum), který je hojnější a poznáme jej podle nazelenalých tónů na povrchu klobouku a podle spíše šedých plodnic. Vyrůstá rovněž pod břízami na velmi podmáčených lokalitách, s oblibou v rašeliníku a bývá často zaměňován právě za tohoto kozáka.

Kozáků u nás vyrůstá několik a všechny patří k jedlým houbám. Jsou vázané především na břízy, osiky, duby a habry. Objevují se nejdříve zhruba v červnu a s některými z nich se můžeme setkat ještě v listopadu. Jsou to všestranně využitelné houby.


kozák bílý - Fotografie (2):
(Leccinum holopus)
Foto č. 17227
(Leccinum holopus)
Foto č. 17224  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.