kořenovec copatý (Rhizopogon marchii)

kořenovec copatý - Foto č. 19357


PublikaceObjednat
V malém množství použitelné jako kořeníVzácné nebo chráněné houby


Okolí Liptovského Mikuláše, SK
2.Srpen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


kořenovec copatý:

Kořenovec copatý vyrůstá velmi vzácně ve vyšších polohách a objevuje se pod smrky a borovicí limbou (Pinus cembra). Patří mezi podzemní nebo nad povrch částečně vyčnívající houby, se kterými se můžeme setkat od konce června až do počátku září.

Popis: Plodnice jsou 10-30 mm široké, kulovité nebo hlízovité, pružně masité, na povrchu jemně plstnaté, zpočátku bělavé, později šedohnědé až světle okrové nebo nahnědlé. Obal je tenký, bílý až bělavý, ve spodní části opatřený myceliovými provazci. Teřich bývá zpočátku bělavý, postupně šedoolivový až olivově hnědý, ve stáří až tmavě hnědý.
Záměna je možná za některé jiné druhy kořenovců, které jsou však většinou na povrchu žlutavě zbarvené.

Využití: Kořenovce někteří houbaři suší a využívají je v podobě houbového prášku. Využít by se dal i tento druh, což se ale vzhledem k jeho vzácnému výskytu nedoporučuje.


kořenovec copatý - Fotografie (1):
(Rhizopogon marchii)
Foto č. 19358


kořenovec copatý - Možnost záměny za jinou houbu:

Houby použitelné jako kořeníLéčivé a zdravotně prospěšné houby

kořenovec načervenalý (Rhizopogon roseolus):

Liší se od sebe jinak zbarveným obalem. Kořenovec načervenalý mívá povrch plodnic žlutočervený, zatímco obal kořenovce copatého bývá zpočátku bělavý a později se zbarvuje do šedohněda.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.