« předchozí | další »

jehnědka lísková (Ciboria coryli)

jehnědka lísková - Foto č. 20278


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


Okolí Mělníka, CZ
3.Leden 2014

Možnost záměny za jinou houbu


jehnědka lísková:

Jehnědka lísková patří k prvním drobným houbám, které se u nás od počátku roku objevují. Setkat se s ní můžeme brzy po roztátí sněhu, při mírnější zimě již dokonce v lednu. Roste výhradně pod lískami a objevuje se na starých samčích jehnědách. Horní část tvoří 2-10 mm velké miskovité útvary, které jsou posazené na tenkých, maximálně 50 mm dlouhých stopkách. Rouško je hladké, vnější strana je jemně ojíněná a celé plodničky jsou okrově zbarvené.
Záměna je možná za jiné jehnědky, které jsou si velmi podobné a při jejich určování hraje velkou roli ekologie. Makroskopicky jsou tyto houby v podstatě nerozlišitelné. Jehnědkám jsou navíc podobné hlízenky, které však vyrůstají z takzvaných sklerocií, což u jehnědek neplatí.

Využití: Všechny jehnědky řadíme mezi nejedlé druhy hub.

Poznámka: Plodnička vlevo se liší jiným okrajem klobouku a může tedy představovat jiný druh jehnědky. Mohlo by se jednat o jehnědku olšovou, která může údajně vyrůst i pod lískou.

jehnědka lísková - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

jehnědka olšová (Ciboria amentacea):

Jehnědka lísková vyrůstá pod lískami, zatímco jehnědka olšová pod olšemi, vrbami a topoly. Oba druhy okupují staré samčí jehnědy.

Nejedlé houby

hlízenka sasanková (Dumontinia tuberosa):

Hlízenka sasanková parazituje na oddencích sasanky hajní, zatímco jehnědka lísková vyrůstá ze starých lískových jehněd.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.