hvězdovka Pouzarova (Geastrum pouzarii)

hvězdovka Pouzarova - Foto č. 11290


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyZákonem chráněné houby


Praha, CZ
15.Březen 2009


hvězdovka Pouzarova:

Představuje jednu z nejvzácnějších hub, která se objevuje jen na několika málo zaznamenaných místech v Evropě. Kromě naší republiky, kde se její nálezy dají spočítat na prstech jedné ruky, byla objevena také ve Švýcarsku a Španělsku. Dlouhou dobu byla dokonce považována za český endemit. Vyrůstá obvykle v menších skupinkách a setkat se s ním můžeme zhruba od února do června. Objevuje se na výslunných skalnatých svazích, na magmatických horninách, především na diabasech, často ve společnosti rozchodníku, což je tlusticovitá bylina s dužnatými listy.

Popis: Kulovité plodnice v podobě vajíček měří zhruba do 25 mm, poté rozpuknou do 6-12 okrových až masově načervenalých cípů a rozloží se až do velikosti 55 mm. Po rozpuknutí se odhalí bělavě šedá, na povrchu jemně pomoučená okrovka s výrazně vrásčitým kuželovitým ústím se zřetelným ohraničením. Okrovka spočívá na 1-2 mm dlouhém krčku, který je u hvězdovek většinou vidět až v dospělosti. Záměna za nějaký jiný druh hvězdovky je zhledem k uvedeným znakům, ekologickým nárokům a době růstu v podstatě vyloučena.

Využití: Patří stejně jako všechny ostatní hvězdovky k nejedlým houbám a navíc je zákonem chráněná.


hvězdovka Pouzarova - Fotografie (2):
(Geastrum pouzarii)
Foto č. 11289
(Geastrum pouzarii)
Foto č. 11288  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.