hřib dubový (Boletus reticulatus)

hřib dubový - Foto č. 4693


PublikaceObjednat
Jedlé, velmi chutné houby


Štampach, CHKO Kokořínsko, CZ
29.Červen 2010

Možnost záměny za jinou houbu


hřib dubový:

Hřib dubový patří mezi pravé bílé hřiby vyrůstající převážně v nižších polohách v oblasti teplomilné květeny. Objevuje se v lesích, parcích, na hřbitovech a hrázích rybníků, kde se s ním můžeme setkat pod duby a buky, výjimečně i pod jinými listnáči a velmi vzácně pod jehličnany. Vyrůstá většinou ve skupinách, zhruba od půli května do října.

Popis: Klobouk je 50-180(230) mm široký, zprvu polokulovitý, později vyklenutý až poduškovitý, tlustě masitý, na povrchu jemně plstnatý a často vrásčitý, za sucha matný, za vlhka nelesklý a jen nepatrně lepkavý, šedohnědý, světle okrový nebo až načervenale hnědý. Rourky jsou 10-30 mm vysoké, u třeně stlačené, v mládí bělavé, později se žlutozeleným až žlutoolivovým nádechem. Póry jsou okrouhlé, velmi drobné a vyznačují se podobným zbarvením jako rourky. Třeň je 50-170 x 25-70 mm velký, tvrdě masitý, zprvu soudkovitě břichatý, později kyjovitý nebo válcovitý, světle hnědý až okrově hnědý, na povrchu pokrytý výraznou bělavě hnědou síťkou. Dužnina je pevná a bělavá, na řezu neměnná, a vyznačuje se příjemnou houbovou vůní i chutí, díky čemuž je často červivá.
Záměna je možná za některé další druhy z okruhu pravých bílých hřibů, především za hřib bronzový (Boletus aereus), který se liší jinak zbarveným kloboukem a méně výraznou síťkou na povrchu třeně. Další možnost záměny představuje nejedlý hřib žlučník (Tylopilus felleus).

Využití: Hřib dubový patří k všestranně využitelným jedlým houbám a jeho dužnina je navíc bohatá na selen.hřib dubový - 17 fotografií:
(Boletus reticulatus)
Foto č. 17612
(Boletus reticulatus)
Foto č. 17611
(Boletus reticulatus)
Foto č. 17498
(Boletus reticulatus)
Foto č. 16329
(Boletus reticulatus)
Foto č. 16328
(Boletus reticulatus)
Foto č. 16324
(Boletus reticulatus)
Foto č. 14411
(Boletus reticulatus)
Foto č. 14393
(Boletus reticulatus)
Foto č. 14391
(Boletus reticulatus)
Foto č. 11718
(Boletus reticulatus)
Foto č. 11548
(Boletus reticulatus)
Foto č. 11529
(Boletus reticulatus)
Foto č. 8376
(Boletus reticulatus)
Foto č. 8354
(Boletus reticulatus)
Foto č. 4452
(Boletus reticulatus)
Foto č. 4360
(Boletus reticulatus)
Foto č. 791


hřib dubový - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

hřib smrkový (Boletus edulis):

Hřib dubový má povrch klobouku jemně plstnatý, zatímco hřib smrkový víceméně hladký. Rozdíl je hezky vidět po dešti, kdy se hřib smrkový krásně leskne, což u hřibu dubového neplatí.


Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

hřib bronzový (Boletus aereus):

Hřib bronzový odlišíme od hřibu dubového barvou klobouku, která je u hřibu bronzového obvykle čokoládově hnědá až černohnědá. Hřib bronzový má navíc méně výraznou síťkou na třeni a v mládí výrazněji bělavé rourky.

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

hřib žlučník (Tylopilus felleus):

Hřib žlučník vyrůstá pod jehličnany, kdežto hřib dubový téměř výhradně pod listnáči. Liší se od sebe také jinou barvou rourek a jinou chutí dužniny. Žlučník mívá spodní část klobouku bělavě narůžovělou a jeho dužnina je hořká, což u hřibu dubového neplatí.

Smrtelně jedovaté houby

závojenka olovová (Entoloma sinuatum):

Závojenka olovová nemá na rozdíl od hřibu dubového rourky nebo póry a spolehlivě ji odlišíme díky lupenům. K záměnám dochází u nejmladších plodnic, takže pokud si nebudeme jisti určením, je lepší oddělit klobouček od třeně a přesvědčit se jestli nejsou ve spodní části klobouku vidět lupeny.hřib dubový - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Obchodní podmínky
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.