housenice cizopasná (Elaphocordyceps ophioglossoides)

housenice cizopasná - Foto č. 17129


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
21.Září 2011


housenice cizopasná:

Housenice z rodu Elaphocordyceps představují parazitické houby vyrůstající na plodnicích podzemních hub, kterým říkáme jelenky (Elaphomyces). Housenice cizopasná patří k nejběžnějším zástupcům tohoto rodu. Vyrůstá místy dosti hojně, objevuje se obvykle ve skupinách a nalézt ji můžeme v jehličnatých i listnatých lesích, zejména ve vyšších polohách pod smrky. Fruktifikuje od července do listopadu.

Popis: Horní plodná část je 10-35 x 04-10 mm velká, protáhle elipsovitá, jazykovitá, fazolovitá či kyjovitá, na povrchu hustě bradavčitě tečkovaná, v dospělosti často stlačená s podélnou rýhou uprostřed, v mládí žlutavá s naoranžovělým nádechem, postupně hnědnoucí, ve stáří až tmavě černající, často s olivovým nádechem. Stopka je 30-70 x 03-07 mm velká, válcovitá, hladká, na přechodu z plodné části vrásčitá, v mládí žlutavá, později olivově hnědá, ve stáří až černá, na bázi se spletí žlutých myceliových provazců, kterými je spojena s jelenkou. Záměna je možná za jiné druhy vyrůstající z jelenek, zejména za housenici dlouhovýtrusou (Elaphocordyceps longisegmentis), která se liší víceméně kulovitou plodnou částí a vločkatým povrchem stopky.

Využití: Nejedlá.

Prospěšné obsahové látky: Například antifungální antibiotikum ophiocordin, jemuž byla později přiřazena izomerní struktura balanolu, což je inhibitor proteinkinázy C, která hraje důležitou roli v proliferaci a diferenciaci buněk, expresi genů i přenosu signálů. Souvisí také s rozvojem četných chorob, jako jsou například nemoci CNS, kardiovaskulární choroby, diabetes, astma nebo revmatoidní artritida.
Zdroj: Radomír Socha, Alexandr Jegorov - Encyklopedie léčivých hub, r. 2014housenice cizopasná - Fotografie (6):
(Elaphocordyceps ophioglossoides)
Foto č. 21534
(Elaphocordyceps ophioglossoides)
Foto č. 17130
(Elaphocordyceps ophioglossoides)
Foto č. 12325
(Elaphocordyceps ophioglossoides)
Foto č. 12142
(Elaphocordyceps ophioglossoides)
Foto č. 11333
(Elaphocordyceps ophioglossoides)
Foto č. 6441  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.