hnojník obecný (Coprinus comatus)

hnojník obecný - Foto č. 16786


PublikaceObjednat
Jedlé houbyJedlé houby - jedlé pouze mladé plodniceLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Tupadly, okr. Mělník, CZ
2.Říjen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


hnojník obecný:

Hnojník obecný vyrůstá velmi hojně na otevřených travnatých stanovištích, často při okrajích lesů, v zahradách, parcích, na loukách a dalších podobných místech. Objevuje se obvykle v početných skupinách a setkat se s ním můžeme zhruba od konce května až do listopadu.

Popis: Klobouk je 50 - 150 mm vysoký a 40-80 mm široký, zpočátku protáhle vejčitý, později zvoncovitý, bílý, na temeni krémově nahnědlý, hustě pokrytý odstávajícími bělavými až bělavě nahnědlými šupinami. Lupeny jsou volné, husté a měkké, zpočátku bývají bělavé, později hnědavě růžoví, v dospělosti černají a postupně se roztékají (autolyzují). Třeň je 100-250 x 10-25 mm velký, válcovitý, na bázi hlízovitě rozšířený, jemně vláknitý, křehký a bílý. Dužnina je zpočátku bělavá, později bělavě narůžovělá, s příjemnou houbovou vůní i chutí. Záměna je možná za blízce příbuzné druhy, mezi které patří především hnojník smetištní (Coprinus sterquilinus), což je druh rostoucí na dobře hnojených místech a na organickém odpadu. Méně zkušení houbaři jej zaměňují i za bedly.

Kuchyňské využití: Ke sběru se doporučují pouze nejmladší, čistě bílé plodnice. Jakmile začnou klobouky od okrajů růžovět, nejsou již ke konzumaci vhodné.hnojník obecný - 7 fotografií:
(Coprinus comatus)
Foto č. 21664
(Coprinus comatus)
Foto č. 20101
(Coprinus comatus)
Foto č. 20100
(Coprinus comatus)
Foto č. 12865
(Coprinus comatus)
Foto č. 9477
(Coprinus comatus)
Foto č. 3249
(Coprinus comatus)
Foto č. 3248


hnojník obecný - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

bedla vysoká (Macrolepiota procera):

Liší se zejména barvou lupenů, které se u hnojníků postupně mění. Zpočátku jsou bělavé, ale brzy se od okraje začínají zbarvovat černě a autolyzují, takže se v podstatě roztečou. Bedla vysoká je navíc na třeni opatřena výrazným prstenem.hnojník obecný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.