« předchozí | další »

čirůvka vlnatá (Tricholoma gausapatum)

čirůvka vlnatá - Foto č. 15466


PublikaceObjednat
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Osinalice, CHKO Kokořínsko, CZ
19.Září 2010

Možnost záměny za jinou houbu


čirůvka vlnatá:

Čirůvek v našich lesích vyrůstá mnoho a tato rozhodně nepatří mezi ty, se kterými se setkáváme nějak často. Vyrůstá pod jehličnany, ale dá se také nalézt pod duby, buky a habry. Je podobná čirůvce zemní, makroskopicky se však odlišuje povrchem klobouku a jiným zbarvením lupenů a třeně.

Některé charakteristické znaky: Klobouk bývá plsťovitý, nešupinatý, šedý až šedohnědý, zpočátku s hrbolkem, později až ploše rozložený. Lupeny se vyznačují poměrně zřetelným šedomodrým nádechem a ve stáří často nevýrazným šedohnědým ostřím. Třeň je podobně zbarvený jako lupeny a občas může být ve spodní části hnědě skvrnitý.

Využití: Čirůvka vlnatá je jedlá, avšak ke konzumaci se vzhledem k jejímu vzácnému výskytu a možnosti záměny za jiný druh nedoporučuje.

Poznámka: V některých zemích ji odborníci slučují s čirůvkou zemní (Tricholoma terreum).

čirůvka vlnatá - Možnost záměny za jinou houbu:

Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby

čirůvka zemní (Tricholoma terreum):

Liší se od sebe povrchem klobouku a částečně i jiným zbarvením lupenů. Čirůvka vlnatá má narozdíl od čirůvky zemní klobouk plsťovitý a ani v dospělosti není šupinatý. Liší se také šedým zbarvením lupenů s namodralým nádechem.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.