čirůvka střechovitá (Tricholoma imbricatum)

čirůvka střechovitá - Foto č. 17955


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


Hodkovice nad Mohelkou, CZ
21.Říjen 2012


čirůvka střechovitá:

Čirůvka střechovitá představuje nehojný druh houby objevující se v jehličnatých lesích. Vyrůstá většinou v početných skupinách a daří se jí především pod borovicemi na písčitém podloží. Setkat se s ní můžeme zhruba od srpna do počátku listopadu.

Stručný popis: Klobouk 50-120 mm široký, zprvu široce kuželovitý, později rozložený, na temeni často s širokým tupým hrbolem. Povrch klobouku suchý, matný, vláknitě šupinkatý, v dospělosti obvykle políčkovitě rozpraskávající, okrový až hnědý, většinou s načervenalým nádechem. Lupeny středně husté, zpočátku bělavé, později až světle okrové, při poranění masově červeně skvrnité. Třeň až 100 mm vysoký, válcovitý, pod kloboukem bělavý, směrem k bázi rezavě nahnědlý a často zúžený. Vůně dužniny nevýrazná.

Možnost záměny a využití: Patří k dobře poznatelným jedlým houbám, ale ke konzumaci se nedoporučuje, protože je mírně nahořklá. Zaměnit bychom ji mohli za některé hnědě zbarvené čirůvky, například za čirůvku bělohnědou (Tricholoma stans).
čirůvka střechovitá - Fotografie (3):
(Tricholoma imbricatum)
Foto č. 17956
(Tricholoma imbricatum)
Foto č. 17903
(Tricholoma imbricatum)
Foto č. 17902  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.