« předchozí | další »

bělochoroš modravý (Postia caesia)

bělochoroš modravý - Foto č. 14969


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


Mělnická Vrutice, CZ
5.Září 2010


bělochoroš modravý:

Bělochoroš modravý patří mezi nepřehlédnutelné a snadno poznatelné chorošovité houby. Jeho namodralé zbarvení je v této skupině hub ojedinělé, stejně jako jeho nehořká dužnina. Objevuje se hojně na odumřelém nebo napadeném dřevě jehličnanů, nejčastěji na smrcích. Plodnice vyrůstají jednotlivě nebo střechovitě nad sebou a objevují se zhruba od června do listopadu.

Možnost záměny: Na listnáčích se vzácně objevují podobně zbarvené bělochoroše, konkrétně bělochoroš lužní (Postia subcaesia), který má bělavé plodnice s chlupatým povrchem klobouku a rourky s namodralým nádechem, a bělochoroš drobný (Postia alni), jež tvoří jakýsi přechod mezi bělochorošem modravým a bělochorošem lužním. Ve starších houbařských atlasech není uváděn, neboť byl jako nový druh pro vědu popsán teprve nedávno v roce 2001. Roste na širokém spektru listnáčů, nejčastěji na olších, topolech, jasanech a bucích.

Využití: Všechny druy bělochorošů patří mezi nejedlé houby.

Poznámka: Za informace a část citace k tomuto druhu děkuji panu Petrovi Vampolovi, který se dřevožijným houbám věnuje.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.